Vek je len číslo, dôležitejší je prístup k životu

Pani Eva Teicherová má 79 rokov a nik by sa nedivil, keby sa rozhodla v bezpečí domova počkať na dodávku rúška, prinesený nákup či inú pomoc. Ona sa však rozhodla inak a keď uvidela oznam, že mestská časť hľadá dobrovoľníkov, vyplnila formulár medzi prvými. Vždy ju bavili ručné práce a tak celkom prirodzene začala šiť rúška. Nielen pre našu mestskú časť, ale aj Bratislavské dobrovoľnícke centrum. „Aj mne ľudia pomohli, keď som to potrebovala. A teraz pomáham ja iným. Vravím si, že dobrovoľnícku prácu môžem robiť až do smrti, lebo aj keď už budem len ležať na posteli, stále ešte môžem čítať knihu niekomu, kto je na tom o niečo horšie,“ hovorí neúnavná dáma z Kramárov. 

Dobrovoľnícku prácu robí pani Eva už viac ako 20 rokov, skúseností má preto na rozdávanie.
Do charitatívnych projektov sa prvýkrát zapojila v Ostrave, kam sa presťahovala za dcérou. V tom čase bola už na dôchodku a začala pôsobiť ako koordinátorka dobrovoľníckeho centra. „Šili sme bábiky a UNICEF ich predával na českom trhu za 600 korún. Za utŕžené peniaze nakúpila organizácia očkovacie séra, ktoré posielala do Afriky. Neskôr, od roku 2001 som organizačne zabezpečovala aj Trojkráľovú zbierku, to je veľký český charitatívny projekt, a koordinovala som približne 1000 dobrovoľníkov,“ spomína.

Za nezištnú prácu ju v roku 2008 ocenili titulom Seniorka roka a získala najvyššie české vyznamenanie udeľované za prácu v charite. O práci českých dobrovoľníkov bol natočený film, ktorý sa premietal v celej Európskej únii. Neskôr sa s rodinou vrátili na Slovensko a pani Eva sa veľmi rýchlo poobzerala po ďalšej príležitosti, kde by mohla byť užitočná. V seniorskom centre Archa viedla krúžok šikovných rúk, ktorý pomáhal starším ženám udržať si lepší cit v rukách a pri spoločnej práci zaiste aj pozdvihnúť náladu.

Počas aktívneho profesijného života pôsobila pani Teicherová ako podniková právnička, neskôr pracovala na Štátnej arbitráži aj Ministerstve školstva SR. Jej život nebol vždy ľahký, zdolala viaceré úskalia, no nikdy sama seba neľutovala. „Sedemkrát spadneš, osemkrát vstaň!“ – prezradila mi motto, ktorým sa celý svoj život riadila. 

„Súčasnú pandémiu nevnímam ako priveľké obmedzenie, treba si zachovať nadhľad, veď sme zdraví a sme doma. No keď nad tým premýšľam, zdá sa mi, že niečo podobné už muselo prísť. Ľudia nežijú tak, ako by mali. Nevážia si priateľov a blízkych, vládne korupcia a hádky, sme nevšímaví jeden k druhému. Som veriaca, preto to zhrniem jednoducho tak, že Pán Boh zdvihol prst,“ zamyslí sa na chvíľu. No vzápätí dodáva, že tým nijako nechce odsudzovať mládež: „Mladých ľudí mám veľmi rada, prednášala som im aj na vysokej škole a povedala by som, že sú ešte ochotnejší, ako staršia generácia.“

Pani Teicherová patrí k ľuďom, ktorí berú veci optimisticky a nad vekom zbytočne príliš nepremýšľajú. „Ono sa to nezdá, no roky už cítim,“ priznáva, „nevládzem toľko, ako predtým a som šťastná, že môžem tráviť čas s dcérou a vnukom Dominikom.“ Stále má však veľa plánov a o všetko okolo seba sa živo zaujíma. Keď si k nej naša kolegyňa prišla vyzdvihnúť ušité rúška, pribalila jej zopár ozdobných vrecúšok naplnených sušenou levanduľou. To preto, aby sa v kancelárii pre participáciu šírila pekná vôňa a dobrá energia. A keď tu stretnete dobrovoľníkov, ktorí si prídu vyzdvihnúť materiál alebo čosi vybaviť, zistíte, že toto jej želanie sa do bodky naplnilo!

Jana Škutková
Responsive Image
Na snímke Evy Bernard je pani Teicherová s vnukom Dominikom
Responsive Image
Snímka Zuzana Kosírová